top of page

Niełatwo opisać czym jest tak naprawdę artystyczna fotografia ślubna, bo jak wyrazić słowami niewyrażalne? Opowiedzieć coś, co nie mieści się w granicach słowa, podzielić czymś, co wynika z niedającego się zaplanować przebywania z dwojgiem ludzi, łamie rutynę oraz schematy, wypływa z bogactwa sztuki w najlepszym tego słowa znaczeniu i nie ma nic wspólnego z czerpaniem z kanonu ślubnego? Mimo to podejmujemy rękawicę, bo chcemy przybliżyć Wam pojęcie

artystycznej fotografii ślubnej – sfery bardzo nam bliskiej - tak dokładnie, jak tylko się da, abyście mogli czerpać z niej pełnymi garściami,

a dzień Waszego ślubu zapisać przy użyciu niezwykłych środków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malowanie obiektywem 

   Zacznijmy od początku – od pojęcia sensu stricte. Fotografia artystyczna to DZIEDZINA SZTUKI, jaka posiada między innymi funkcję estetyzująca, co czyni ją, przy użyciu technik fotografii, samodzielnym, niepowtarzalnym dziełem. W większości odarta jest z klasyki i komercji. Ślubna fotografia artystyczna to nic innego, jak malowanie obiektywem unikatowego obrazu Waszego wyjątkowego dnia. I w sumie tyle, jeśli chodzi o próbę okiełznania tej artystycznej sfery i zamknięcia jej w ramach definicji, ponieważ każdy pojmuje i odczuwa fotograficzny artyzm na swój indywidualny sposób. Przejdźmy zatem do odpowiedzi na pytania, co czyni artystyczną fotografię ślubną formą wyjątkową, czym charakteryzuje się w praktyce, co sprawia, że ślubne zdjęcia można nazwać artystycznymi i jakim trzeba być fotografem, by na miano artysty zasłużyć ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natchnienia

  Ostatnie lata ślubnej fotografii skupiały się przede wszystkim wokół reportażu: zdjęcia ślubne winne były mieć charakter dokumentu; dziś natomiast obserwujemy wzajemne przenikanie stylów: reportaż miesza się z detalem, portret z krajobrazem: fotograficzne inspiracje wybiegają daleko poza kanon. Tendencja ta umożliwia nam stosowanie najróżniejszych środków stylistycznych, zabawę kolorem i światłem – również w postprodukcji, wielorakie kadrowanie, używanie różnorodnych przysłon, pracę z różnych punktów widzenia, swobodne fotografowanie statyczne oraz w ruchu, komunikację na wielu płaszczyznach, daje jednym słowem nieograniczone pole do popisu dla naszych możliwości. Dostajemy poza tym szansę zabrać Was w oryginalne miejsca lub bez przeszkód podążać za Wami z niezliczoną ilością pomysłów czy natchnień ((w końcu żadnych granic! :)). Wszystko to sprawia, że fotografia ślubna urasta do rangi artyzmu samego w sobie, nie daje się zaszufladkować i jest bardzo ważną składową szeroko pojętej sztuki.

 

Barwy, ruch, gesty, momenty, emocje...

   Artystyczna fotografia ślubna to przede wszystkim napędzana intuicją i naturalnym wyczuciem kompozycji, ogromna przestrzeń twórcza. Nie ma tu miejsca na utarte, komercyjne zasady, a głównymi bohaterami zdjęcia stają się ludzkie gesty, niepowtarzalne momenty, spontaniczne zachowania, najprawdziwsze z prawdziwych emocje. Mimo wspomnianych wcześniej, bardzo różnych technik wykonawczych, zdjęciami artystycznymi określić można takie, które bezsprzecznie budzą zachwyt, dotykają swoją oryginalnością najczulszych miejsc duszy, zadziwiają, a co najważniejsze mocno zapadają w pamięć, przywołując w sposób niewytłumaczalny, ale bardzo namacalny, ślubne chwile. Ponadto skłaniają do refleksji i zachęcają do odczytywania ich w dowolny sposób.

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

Niewidzialny moment

   Ślubne fotografie artystyczne to dzieła ponadczasowe, niebywale plastyczne, wynikają z wielkiego zaangażowania, dokładnej obserwacji, prawdziwej wrażliwości i ogromnej pasji. Podczas swojej pracy fotograf-artysta stara się o wyrazisty przekaz tego, co go poruszyło, a nie sprzedaż ujęć, które spodobają się większości odbiorców.

Wobec tego stwierdzić można, że największe znaczenie ma tutaj artystyczna wizja – nieraz bardzo spontaniczna, niejednoznaczna, wynikająca z tu i teraz, jak również chęć odwzorowania świata swoimi oczami, a nie takiego, jakim jest naprawdę. Nie chodzi bowiem o obrazy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, używając, w ramach obiektywu, naszego wzroku: w ślubnej fotografii artystycznej liczy się coś więcej: moment na pozór niewidzialny, jak odbicie wzruszonej mamy weselnej w lusterku odjeżdżającego z parą młodą auta, czy mistrzowskie wyeksponowanie drugiego planu, ukazującego nieoczywistą sytuację: pierwsze sekundy po przysiędze małżeńskiej, kiedy emocje zdają się opadać, choć kadr pokazuje coś zupełnie innego.

 

 

 

 

 

 

 

Świat jako pracownia

 

   Ernst Haas mawiał: „Istnieją dwa rodzaje fotografów: tacy, którzy komponują zdjęcia, i tacy, którzy je robią. Pierwsi pracują w pracowniach, dla drugich świat jest pracownią.

I dla tych nie istnieje zwyczajność - każda rzecz w ich życiu może być źródłem inspiracji.” - absolutna racja! Artystyczne zdjęcie ślubne powstaje najpierw w głowie twórcy, dopiero potem naciska on na spust migawki. Dobry fotograf-artysta powinien być zatem nieograniczonym impresjonistą, który posługując się niczym nieskrępowanymi możliwościami swojego umysłu, zdolny jest okiełznać i zapisać nieustannie zmieniającą się, ulotną rzeczywistość, utrwalając przy tym spontaniczne, subiektywne wrażenia, jakie w nim wywołała. Artystyczny fotograf ślubny odważnie formułuje swoje kunsztowne idee, a wykorzystując nieoczywiste znaki wizualne, doświadczenie, a także kreatywny sposób myślenia, maluje aparatem obraz unikalny, jedyny w swoim rodzaju, pełen najróżniejszych znaczeń. Powstała fotografia ujawnia wewnętrzny świat artysty, jego pojęcie piękna, przy czym wynosi parę młodą czy wydarzenie bezpośrednio związane z ich najważniejszym dniem na artystyczny piedestał. Możecie być zatem pewni, iż decydując się na taką, a nie inną formę wykonania ślubnych zdjęć, otrzymacie prawdziwe dzieło sztuki: wysublimowane, zmysłowe, finezyjne, bardzo wyjątkowe – bardzo Wasze.

 

   Sztuka to fenomen bez granic, wielowymiarowy, wciąż żywy, nieogarnięty i pełen przestrzeni. Cieszymy się, że fotografia jest z nią nierozerwalnie związana, że daje tyle swobody twórczej, nieskończoną różnorodność interpretacji, działania i postrzegania, że poszerza się o nowe formy wyrazu - a najbardziej, że może stać się ogromną, artystyczną wartością podczas najwspanialszego dnia, jakim jest Wasz ślub. Bo móc malować pędzlem obiektywu chwile prawdziwego szczęścia dwojga ludzi, to prawdziwy zaszczyt.

artystyczna fotografia ślubna
artystyczna fotografia ślubna
artystyczna fotografia ślubna
artystyczna fotografia ślubna
sesja narzeczeńska poznań
panna młoda fotograf ślubny poznań
para młoda sesja ślubna
fotograf ślubny poznań
plener ślubny
portret panny młodej

DREAMEYE STUDIO - FOTOGRAF ŚLUBNY POZNAŃ

ARTYSTYCZNA FOTOGRAFIA ŚLUBNA | FOTOGRAFIA ŚLUBNA POZNAŃ | REPORTAŻ ŚLUBNY POZNAŃ | INFO@DREAMEYESTUDIO.PL

2023

bottom of page