top of page

Ślub humanistyczny

Śluby humanistyczne rozwijają się obecnie w najbardziej dynamicznym tempie od czasów powstania tego konceptu. Definiuje je jedna, podstawowa kwestia: absolutna personalizacja. Jeśli planujecie wymknąć się odgórnie narzuconym wymogom, obowiązującym standardom, marzycie za to o ślubie ponadczasowym, wyjątkowym i na wskroś przenikniętym Wami, trafiliście najlepiej, jak tylko się da.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kto powinien wybrać ślub humanistyczny?

   Podkreślić jednak należy, iż w przeciwieństwie do ceremonii kościelnej, cywilnej czy konkordatowej, akt ten nie posiada jeszcze skutków prawnych, co oznacza, że w myśl ustawy nie czyni Was mężem i żoną, chyba, że wcześniej/później dopełnicie stosownych formalności. Komu zatem taka forma „zaślubin” jest dedykowana?

Po pierwsze parom, które nie chcą lub nie mogą sformalizować związku, mimo to marzą o publicznym wyrażeniu swojej miłości w obecności rodziny i przyjaciół. Dalej tym, którzy zawarli związek małżeński jedynie w towarzystwie świadków, mimo to chcieliby świętować wspólnie z najbliższymi i dla nich symbolicznie powtórzyć słowa przysięgi małżeńskiej. W końcu dla zakochanych w sobie „mieszankach kulturowych”, którym etykieta nie pozwala na łączenie różnych tradycji czy symboli. A tak naprawdę dla każdego, kto dzień ślubu uczynić chce jedynym i niepowtarzalnym. Śluby humanistyczne bowiem, bardziej niż inne, nastawione są na indywidualność. Oznacza to, że para młoda posiada całkowity wpływ na kształt ceremonii – od miejsca, przebiegu i charakteru, pory roku czy dnia (ceremonia w blasku księżyca – no,no,no….) po muzykę i każde wypowiedziane wówczas słowo, także przysięgi małżeńskiej, jaka płynąć ma prosto z serca, a nie być powtórzoną formułą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, chcą uciec szablonowi USC, a jednak pragną nietuzinkowego wydarzenia z udziałem celebransa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ślub humanistyczny - czyli niekończące się możliwości

   Ten rodzaj zawarcia związku małżeńskiego korzenie swe ma, jak wskazuje sama nazwa, w afirmującym człowieka humanizmie, który stawia istotę ludzką na piedestale wartości i nakazuje mu czynić wszystko w zgodzie z własnymi aksjomatami, kształtować i stwarzać, spełniać się w indywidualny sposób, przy równym udziale płci oraz poszanowaniu ludzkiej różnorodności. Humanizm zakłada, iż człowiek jest jedynym twórcą swojej rzeczywistości, stąd wyłącznie on jest w stanie dopełniać wszelkich aktów, w tym małżeństwa. Ceremonie humanistyczne są dla ich uczestników rodzajem specyficznego teatru, jaki dotyczy konkretnej sytuacji życiowej i konkretnych osób. Odarte są jednak ze scenariusza, traktują za to o prawdziwym życiu. Warto zaznaczyć, że owe ceremonie przenoszą gości i nowożeńców w świat najbardziej im bliski, gdzie do głosu dochodzą ich osobowości, upodobania oraz pasje. Można pobrać się w ogrodzie sali weselnej, w kinie, na plaży, łące czy ulubionej knajpce, wybrać się w sentymentalną podróż do miejsca zaręczyn czy pierwszego pocałunku , wspiąć na szczyt góry, ukryć w leśnej gęstwinie albo przysiąść na klifie – dowolność i kreatywność jak najbardziej wskazane!

 

 

Kto zajmuje się organizacją ślubów humanistycznych?

   Za koordynację ślubów humanistycznych odpowiedzialne są, działające na całym świecie organizacje humanistyczne. W Polsce pieczę nad owymi ceremoniami sprawuje od 2006 roku apolityczna organizacja racjonalistyczno-humanistyczna: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (PSR). Koszt „formalnej” uroczystości zbliżony jest do ceny ślubu cywilnego, jaki odbywa się w plenerze. Wspomniani wcześniej celebransi, prócz poprowadzenia całego wydarzenia, chętnie zaangażują się w organizację wesela, a także niczym profesjonalny konsultant ślubny towarzyszyć Wam będą od początku do końca przygotowań. Ci sami mogą stać się ponadto dosłownymi kreatorami Waszego wyjątkowego Dnia, tworząc niebanalną i jedyną w swoim rodzaju sztukę z Wami w roli głównej, która w błyskotliwy, romantyczny, humorystyczny lub jaki tylko chcecie sposób, odda to, co Wam w duszy gra. Prywatny Szekspir czy Wyspiański? Brzmi interesująco! W Poznaniu np. działa firma specjalizująca się w ślubach humanistycznych http://slub-humanistyczny.pl oraz http://luxury-wedding.pl .

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wasi bliscy przyjaciele i rodzina również poprowadzili fragment takiej ceremonii!

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Niezależnie od tego czy kiedykolwiek zdecydujecie się na taką formę zaślubin, pamiętajcie o jednym: to Wy jesteście tego dnia najważniejsi. Bądźcie jego jedynymi reżyserami, inspirujcie się wzajemnie, nie idźcie na kompromisy, zadbajcie o Wasz komfort, a wtedy każdy gość poczuje się wyjątkowo. Indywidualne słowa przysięgi wypowiadajcie natomiast każdego, wspólnego, małżeńskiego dnia: drobnymi gestami, dobrym słowem, nieskończonymi wyrazami miłości.

sesja narzeczeńska poznań
panna młoda fotograf ślubny poznań
para młoda sesja ślubna
fotograf ślubny poznań
plener ślubny
portret panny młodej

DREAMEYE STUDIO - FOTOGRAF ŚLUBNY POZNAŃ

ARTYSTYCZNA FOTOGRAFIA ŚLUBNA | FOTOGRAFIA ŚLUBNA POZNAŃ | REPORTAŻ ŚLUBNY POZNAŃ | INFO@DREAMEYESTUDIO.PL

2023

bottom of page