Ślub protestancki
Jak wygląda i czym się różni?
Ślub to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych dni w życiu każdego człowieka. W tym właśnie dniu dwie osoby stają się wspólnotą i tworzą związek małżeński. Najczęściej ślub kojarzy nam się z piękną uroczystością w kościele, gdzie młoda para powtarza podyktowane przez księdza słowa przysięgi. Oczami wyobraźni widzimy pięknie przystrojony wielki kościół i wzruszonego tatę odprowadzającego swoją córkę w okazałej białej sukni do ołtarza. Jednak chrześcijanie to nie tylko kościół katolicki. Około 40% wszystkich chrześcijan to wyznawcy religii protestanckich. W Polsce protestantyzm jest to druga religia pod względem liczebności, co daje jej drugie miejsce pod względem wielkości, zaraz po religii katolickiej. Czy protestanci, kiedy myślą o ślubie mają skojarzenia związane z kościołem, księdzem i tym podobne? Jak wygląda ślub w kościołach protestanckich? Jakie są podobieństwa, a jakie różnice?
Na te i wiele innych pytań postaramy się Wam dzisiaj odpowiedzieć.
Ślub protestancki - o co dokładnie chodzi?
Zacznijmy od początku, czyli od tego czym jest ślub w kościele protestanckim. Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale w religiach protestanckich ślub nie jest sakramentem i jest to pierwsza różnica między największymi religiami w Polsce. Małżeństwo i akt ślubu w kościołach protestanckich jest przymierzem danym przez Boga wszystkim ludziom i nie jest sakramentem, tak jak jest to w kościele katolickim. W kościele protestanckim bardzo ważne jest podkreślenie przymierza które zawierają małżonkowie przed Bogiem.
Mimo tej różnicy ślub w kościele katolickim, jak i w kościele protestanckim może być konkordatowy, czyli ważny również pod względem prawnym. Zarówno w jednym jak i w drugim kościele takiego ślubu musi udzielić osoba do tego upoważniona, czyli posiadająca prawo do udzielania ślubów ważnych w oczach prawa.
Czas przed ślubem, czyli formalności
Czas przygotowań Pary Młodej do tego ważnego dnia w obu kościołach wygląda dość podobnie. Przyszli małżonkowie spotykają się na naukach i przygotowaniach do małżeństwa. W przypadku kościoła katolickiego takie nauki prowadzone są przez księdza, który później udziela ślubu młodym. W kościele protestanckim takie spotkania odbywają się z pastorem, a bardzo często również z żoną pastora (tak pastor może mieć żonę!). I w tym przypadku najczęściej właśnie ten pastor udziela ślubu młodym. W obu kościołach, zanim dojdzie do wypowiedzenia tego pięknego „tak”, muszą zostać dostarczone dokumenty potwierdzające możliwość zawarcia małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. W dniu ślubu młodzi podpisują te dokumenty, a swoim podpisem zawarte małżeństwo zatwierdza udzielająca ślubu osoba.
Jak wygląda ślub w kościele protestanckim?
I nadchodzi ten wyczekiwany przez Młodą Parę dzień ślubu. W kościołach protestanckich nie ma jednej utartej formuły według której odbywa się ceremonia. Ślub może odbyć się w budynku w którym znajduję się siedziba kościoła, lub w plenerze, a ceremonia wygląda podobnie jak niedzielne nabożeństwo kościoła. Najważniejszymi punktami tego wydarzenia jest kazanie, czyli wykład Bożego Słowa i złożenie przysięgi małżeńskiej przez Młodą Parę. Po wypowiedzeniu tych najważniejszych słów pastor modli się i dziękuję Bogu za nowe małżeństwo. Pięknym momentem na ślubach protestanckich, którego nie ma w przypadku ślubów w kościele katolickim, jest czas modlitwy zarówno małżonków jak i bliskich im osób. O modlitwę proszone są ważne dla młodej pary osoby, takie jak najbliżsi przyjaciele, rodzeństwo czy rodzice, którzy podchodzą do nich i wspólnie się modlą. Jest to bardzo wzruszający moment uroczystości.
Czym się różni ślub protestancki od katolickiego?
Ceremonia w kościele protestanckim różni się znacząco od tej znanej wielu osobom z kościoła katolickiego. Przede wszystkim sposób celebrowania tej chwili jest znaczniej bardziej żywiołowy i dynamiczny. W trakcie uroczystości uwielbia się Boga poprzez radosne pieśni, czytanie fragmentów Bożego Słowa i modlitwę. Na ślubach protestanckich często można spotkać chóry gospel, które swoim nadają ceremonii niepowtarzalny charakter. Kolejne elementy, czyli kazanie, przysięga i modlitwa są punktami kulminacyjnymi i są bardzo uroczystymi chwilami. W kościołach protestanckich pastorowie są otwarci na propozycję młodych i często wprowadzają do uroczystości elementy przez nich zaproponowane. Na koniec Młoda Para podpisuje akt ślubu, co w przypadku uroczystości w kościele katolickim dzieje się przed ceremonią w kancelarii parafialnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że w kościele protestanckim jest trochę więcej wolności co do wyglądu i przebiegu uroczystości. Ślub może odbyć się w plenerze, w górach, nad jeziorem, czy na plaży. W uroczystości może wziąć udział cała rodzina, lub tylko Wasza dwójka i świadkowie. W przypadku kościoła katolickiego tak szerokiego wachlarza możliwości nie ma. Ślub musi odbywać się w budynku kościoła, a o szczegółach i wyglądzie uroczystości ostatecznie decyduje ksiądz.
Czas na protestanckie wesele!
Po pięknej uroczystości ślubnej, zarówno w kościele katolickim jak i protestanckim następuję czas na wesele. I w tym przypadku również nie ma scenariusza według którego odbywa się przyjęcie. Młoda Para przy organizacji wesela kieruje się swoimi upodobaniami i przekonaniami. Często takie przyjęcia weselne odbywają się bez alkoholu, lub z ograniczoną jego ilością. Kolejną różnicą jest to, że protestanci nie opierają wesela na kultywowaniu różnych zwyczajów takich jak witanie chlebem i solą, oczepiny, czy rzucanie welonem i muszką. Na takim weselu spotkacie jednak pierwszy taniec, czy podziękowanie dla rodziców. Przebieg uroczystości kreują głównie młodzi i to oni decydują jakie elementy pojawią się na ich przyjęciu weselnym, a jakie nie.
Tak więc, mimo widocznych różnic, ceremonia ślubu w obu wyznaniach jest wyjątkowo piękna i niezwykle ważna.
W końcu jest to moment w którym dwoje ludzi łączy się na zawsze i będzie wspólnie iść przez życie.